Organik Ziyafetler’s Blog

Organik Ziyafetler’in ikinci buluşması gerçekleşti

Posted on: Mayıs 28, 2009

Organik tarım ve organik ürün tüketimi konusunda Türkiye’de bir bilinç oluşturulması amacıyla “organik ziyafetler” düzenleniyor. Atlas Ekolojik ve Karaköyüm tarafından her ayın son çarşambası organize edilen “organik ziyafetler”in ikincisi  29 Nisan 2009 Çarşamba günü Karaköyüm lokantasında gerçekleştirildi. Atlas Ekolojik ve Karaköyüm Lokantası’nın ortaklaşa düzenlediği “organik ziyafetler”e; organik tarım yapan üreticiler,  organik ve doğal dükkân sahipleri, Atlas Ekolojik ortakları ve destekçileri, Karaköyüm lokantası ortağı Sevinç Baliç katıldı.

Menünün tamamı organik sertifikalı ürünlerle hazırlanan ilk organik ziyafette; Efe organik rakı, ev yapımı kırmızı misket şarabı, Yerlim Organik Çiftliği (pazı bilumum ege otları), Dimetta Organik’ten  kuzu eti, El Hamra Firması’ndan Medine Hurması, Alaplılı üretici Kadir Bozkurt’tan bilumum yeşillikler, ER-BAL (bulgur) ve Elta Ada’nın yoğurt ve peynirleri ile tam bir lezzet şöleni yaşandı.

Güzel yemeklerle beraber oluşan sohbet ortamı da keyifliydi. Davetlilerin birbirlerine ısınma turlarının ardından  Karaköyüm lokantasından Sevinç Baliç bir araya gelme nedenimiz hakkında bilgi verdi.

Organik sertifikalı kozmetik ürünleri ve gurme ürünler üreten  Yakatarla Firması’nın  sahibi Semih Dinler, eski bir turizmci ve akademisyen olarak Göcek’teki organik çiftliğinde ve Gaziosmanpaşa’daki fabrikasında organik sertifikalı üretim yaptığını anlatarak özellikle yeni kurduğu fabrikada Türkiye’de ilk defa üretilen  organik sertifikalı ürünler hakkında yararlı bilgiler verdi.

Gecenin bir diğer davetlisi ise, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Victor Ananias’tı. Victor Ananias,  Türkiye’de ilk olarak Feriköy’de kurulan %100 Ekolojik Halk Pazarı’nın kurulma süreci ve üç yıla yakın bir süredir devam etmekte olan pazarın gidişatına yönelik faydalı bilgiler verdi ve herkesi Feriköy Pazarı’na davet etti.

Davetliler konuşmalarını tamamladıktan sonra, her ay düzenlenecek olan bu organik ziyafetlerin konularının ne olması gerektiği konusunda tavsiyeler dile getirildi. Organik Ziyafetler; şef Esat Özata’nın ilk buluşmada söz verdiği üzere rakılı dondurmaların servis edilmesinin ardından sona erdi.

Organik Ziyafetler mönüsü şöyle idi:

ÇIKMAZ AYIN SON ÇARŞAMBASI

MENÜ:

ÇORBA:

-Balkabaşı Çorbası

SERPME MEZELER:

-Yeşil Mercimek Salatası

-Ot Kavurması Yoğurt ile

-Kağıtta Taze Otlarla Lezzetlendirilmiş Peynir

-Pancar Salatası

-Kuru Meyve ve Peynir ile Doldurulmuş Mini Börekler

-Taze Otlu Humus

ANA YEMEK:

-Taze Patates Sotesi

-Kuzu Kavurma

TATLI:

-Rakılı Dondurma

Mönüdeki herşey sertifikalı organik ürünlerle hazırlanmıştır.

Organik Ziyafetler’e ürünleriyle destek veren; Yerlim Çiftlik Ürünleri, Yaşam Ekolojik, Ladin Ekmek, Dimetta Organik, Kadir Bozkurt, Efe Rakı, Misket Şarabı, Er-Bal, Ordman Çiftliği ve Elta ADA’ya teşekkür ederiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: